
SVJETSKI DAN BORBE PROTIV DJEČJE PARALIZE
Svjetski dan borbe protiv dječjeg paralize, obilježava se svake godine 24. listopada, kako bi se skrenula pažnja na poliomijelitis / dječju paralizu.
Dječja paraliza (poliomijelitis) akutno je infektivno oboljenje uzrokovano poliovirusom. Manifestira se seroznim meningitisom, flakcidnim paralizama i parezama mišića. Naziv poliomijelitis dolazi od grčke riječi polio (πολίός), što znači "sivo", mijelon (µυελός), koji se odnosi na "leđnu moždinu", i -itis, što ukazuje na upalu.
Dječju paralizu je kao jedinstveno stanje prvi put prepoznao Jakob Heine, njemački ortoped, 1840. godine. 1908. godine, Karl Landsteiner otkrio je uzročnika bolesti, poliovirus.
Bolest se javlja endemsko-epidemijski i najčešće obolijevaju djecu. Glavni put prijenosa je fekalno-oralni.
Postoji uspješno cjepivo koje se sastoji od atenuiranih (oslabljenih) virusa, a daje se oralnim putem. U Hrvatskoj se daje s navršena tri mjeseca života, nakon 4-6 tjedana (nakon čega se ponavlja doza s istim razmakom), između 15. i 18. mjeseca života, s navršene četiri godine te prije upisa u prvom razredu osnovne škole. Daje se potom u osmom razredu osnovne škole i završnom razredu srednje škole.